Jarmila Kratochvílová

Bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích. Vrcholem její kariéry byl rok 1983, kdy v srpnu zaběhla v Mnichově osmistovku za 1:53,28 min. a tomuto času se dosud žádná půlkařka nepřiblížila. ,,Chtěla jsem jen vyhrát, nikdo mi mezičasy nehlásil, mohlo to být alespoň o vteřinu lepší,“ komentuje tento svůj světový rekord Jarmila.

Deset dní před MS v Helsinkách překonala světový rekord na 400 m časem 48,45 s.  Do Helsinek odjížděla jako favoritka, stále však bylo otevřené, zda vedle čtvrtky poběží i půlku. Nakonec se rozhodla pro oba starty, i když se obě tratě v časovém programu prolínaly a např. mezifinálem půlky a semifinálem čtvrtky byla pauza jen 45 minut.

Vše skvěle zvládla a svým vystoupením vzbudila úctu sportovních odborníků. Toužila si poslechnout na stupních vítězů státní hymnu a v Helsinkách ji svou zásluhou slyšela hned dvakrát. Půlku vyhrála za 1:54,68 min. a na čtvrtku dokonce překonala světový rekord 47,99 s. K dvěma zlatým připojila ještě stříbro ze čtvrtkařské štafety. Úspěšný rok dovršila výkony ve Světovém poháru v Anglii, kde hlavně její zásluhou získalo čs. družstvo žen třetí místo. Svou rivalku Kochovou, která se jí na čtvrtce vyhýbala, porazila i na její mistrovské trati 200 m.

Rekord, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově slaví již 33 let existence a je tak vůbec nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky.

Nyní se věnuje zejména trenérské činnosti. Národní rekordy drží v ženské kategorii v disciplínách 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Svými výkony patří mezi nejlepší světové, evropské, československé i české atletky historie. Dne 28. října 2013 byla oceněna prezedintem České republiky medailí Za zásluhy.